fbpx

Porównaj oferty

Drewniana posadzka na balkonie

Drewniana posadzka na balkonie

Drewniana posadzka na balkonie

Balkonowa posadzka musi sprostać wielu wymogom – być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże nasłonecznienie. Jednak prezentuje się ona bardzo efektownie. Harmonizuje z roślinami znajdującymi się na balkonie. Jest ona marzeniem wielu osób, podpowiem tu, jak je zrealizować.

Jakie drewno wybrać?

Drewniana posadzka na balkonie narażona jest na trudne warunki, dlatego musi być wykonana z trwałego drewna o wysokiej twardości, odpornego na wodę, słońce i grzyby. Najlepsze na balkon jest drewno egzotyczne, np. bankirai, ipe, tatajuba, badi, cumru i massaranbuda. Jego zaletą jest to, że nawet niezaimpregnowane, nie niszczeje, a jedynie pokrywa się patyną (z czasem przybiera srebrnoszarą barwę). Aby ich kolor nie zmieniał się pod wpływem warunków atmosferycznych, wystarczy zabezpieczyć je olejem. Różnica w cenie między drewnem egzotycznym a krajowym jest dość duża, drewno egzotyczne jest nawet pięciokrotnie droższe niż krajowe. Z krajowych gatunków na drewnianą posadzkę balkonową polecany jest dąb i modrzew, które koniecznie należy zabezpieczyć przynajmniej raz do roku np. olejem. Z drewna krajowych gatunków iglastych, nawet zaimpregnowanego ciśnieniowo, można ułożyć posadzkę jedynie na balkonach, które są zadaszone. Niezależnie od gatunku drewna, to które ma być użyte na zewnątrz domu, musi mieć wilgotność na poziomie 25-30% (nie powinno być zbyt suche ani zbyt mokre).

Płytki czy deski

Podłogę na balkonie można zrobić z drewnianych płytek (nazywanych też podestami) lub desek. Wybór metody zależy przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się powierzchnia płyty balkonowej, na której chcemy ułożyć drewno. Drewniana podłoga na balkonie musi się bowiem znajdować na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz mieszkania. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a wyjściem z mieszkania na balkon jest większa niż 6,5 cm, możemy zdecydować się na posadzkę z desek na legarach, natomiast jeżeli jest mniejsza – musimy wybrać drewniane podesty.

Podłoga z drewnianych płytek

Wykonana z nich podłoga na balkon, łącznie z elementami mocującymi, ma zaledwie 3-3,2 cm grubości. Każdy podest składa się z drewnianych klepek, które są mocowane do podkonstrukcji zrobionej z tworzywa albo drewna. Układanie podestów na balkonie jest proste, zaczepy przytwierdzone do boku każdego z nich pozwalają je ze sobą łączyć (jak puzzle). Dzięki temu nie trzeba ich przyklejać do podłoża. Ułożenie 10 m2 powierzchni zajmie nie więcej niż cztery godziny. Taką drewnianą podłogę na balkonie można też szybko zdjąć i zamienić na inną. Do wykończenia brzegów balkonu najlepiej wykorzystać specjalne płytki brzegowe albo deski tarasowe. Decydując się na to drugie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o ułożeniu pod deską podkładu z tworzywa sztucznego. W ten sposób zostanie ona zlicowana z podestami i zabezpieczona przed wodą spływającą z balkonu.

Podłoga z desek

Układa się je na drewnianych legarach, które – zależnie od poziomu posadzki – mogą leżeć jedynie na papie chroniącej drewno przed wodą albo na drewnianych podkładkach czy też klinach z tworzywa sztucznego. Zarówno klin, jak i podkładki powinny być rozmieszczone pod legarami co 50 cm. Drewniane podkładki należy przykleić do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym lub MS polimerem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Podkładki, na których mają być ułożone legary, muszą być wykonane z drewna oleistego. Mogą to być ucięte kawałki legarów. Ważne jest, by wszystkie boki podkładek pokryć klejem. W ten sposób zostaną one zabezpieczone przed wodą. Kliny z tworzywa sztucznego nie wymagają przyklejania do balkonowej płyty. Do klinów ułożonych na płycie balkonu wkrętami mocuje się legary – zawsze z dwóch stron. Po ułożeniu legarów można przystąpić do mocowania desek, zachowując między nimi blisko półcentymetrowe odstępy, które pozwolą na swobodną pracę drewna i odprowadzenie wody z posadzki. Do wyboru mamy trzy sposoby mocowania desek: przykręcanie wkrętami, klejenie albo mocowanie blaszkami. Sposób montażu warto dostosować do stopnia nasłonecznienia balkonu. Deski należy układać ze spadkiem nieprzekraczającym 2% lub w ogóle z niego zrezygnować. Wbrew obiegowej opinii największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki na zewnątrz domu nie jest woda, ale duże nasłonecznienie. Wysychając, drewniane elementy paczą się. Im dłużej deski posadzki pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna.

Jak pielęgnować drewnianą posadzkę?

Gdy drewniana posadzka na balkonie jest już ułożona, deski warto dokładnie umyć, gdy wyschną, należy zabezpieczyć je olejem. Oleiste gatunki drewna egzotycznego, jak już wspomnieliśmy, nie wymagają konserwacji. Olejenie desek jest konieczne w przypadku drewna krajowego. Zabieg ten powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w roku – najlepszymi miesiącami są kwiecień, maj, wrzesień lub październik. Warto także w ciepłe słoneczne dni deski zraszać obficie wodą, a dwa razy w roku dokładnie umyć balkon myjką ciśnieniową.

Najwięcej ofert mieszkań z tarasami znajdziesz na www.justplace.pl

Photo credit: aquigabo! via Source / CC BY-ND

Teksty źródłowe:http://www.urzadzamy.pl/salon/balkon-i-taras/balko… http://muratordom.pl/ogrod/tarasy-balkony/drewno-n… http://taras-balkon.pl/drewniana-posadzka-na-balko…

img

Jerzy Kukułowicz

  Powiązane posty

  Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

  By oddać ducha i atmosferę mieszkania należy przede wszystkim zdjęcia wykonywać w świetle dziennym i pokazać pomieszczenia w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Kobieta z głową do luksusu

  Czy wiecie, że luksusowym mieszkaniom najczęściej przyglądają się kobiety? I co więcej, często wybiorą najlepsze „M”, opcję idealną,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Wynajem all inclusive

  Na czym polega wynajem all inclusive? przygotowujemy nieruchomość do wynajmu, organizujemy profesjonalną sesję zdjęciową,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Dołącz do dyskusji