fbpx

Porównaj oferty

Grillowanie na balkonie a prawo

Grillowanie na balkonie a prawo

Grillowanie na balkonie a prawo

Zaczęło się lato a razem z nim sezon na grillowanie. Wywołuje ono wiele kontrowersji na osiedlowych balkonach. Niektórzy mieszkańcy bloków uważają, że skoro balkon przynależy do ich mieszkania, to tym samym posiadają prawo do urządzania na nim spotkań przy grillu. Jak tę kwestię regulują przepisy?

Zakaz rozpalania grilla na balkonach miał zostać wprowadzony do polskiego prawa trzy lata temu. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na takie rozwiązanie więc kwestia tego czy to dozwolone nie jest do końca jasna.

Podczas grilla powstający dym może być uznany za niedozwoloną immisję zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego. Przepis ten stanowi, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Innymi słowy, jeśli dym nam przeszkadza, a grill na balkonie u sąsiada jest często rozpalany, to możemy złożyć pozew do sądu powołując się właśnie na ten przepis.

Zasady grillowania na balkonach i tarasach regulują również przepisy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, warto się z nimi zapoznać. Gdy widnieje w nich zapis o zakazie używania urządzeń do grillowania, można się na niego powołać w rozmowie z sąsiadem.

Osobną kwestią przy organizowaniu grilla jest zachowanie się uczestników imprezy. Jeśli „krzykiem, hałasem lub innym wybrykiem” zakłócają oni „spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny” albo wybrykiem wywołują „zgorszenie w miejscu publicznym” muszą liczyć się z sankcjami z art. 51 § 1 kw. Jeśli czynu tego dokonają „będąc pod wpływem alkoholu”, naruszają art.51 § 2 kw. Z kolei jeżeli pod wpływem zbyt dobrej zabawy jej uczestnik „publicznie dopuści się nieobyczajnego wybryku”, naraża się na odpowiedzialność z art. 140 kw. – tj. karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Poza tym przy grillu trzeba mieć na względzie przepisy przeciwpożarowe.

Balkon jest częścią mieszkania, ale należy mieć na uwadze, że nie jest to środowisko przeznaczone do grillowania. Prawie każde większe miasto w Polsce posiada ogólnodostępne tereny zielone z miejscami, w którym można legalnie grillować, a nawet urządzać ogniska z przyjaciółmi. Wystarczy zasięgnąć informacji o takich miejscach, przeglądając oficjalne strony internetowe miast lub skontaktować się z odpowiednim urzędem miasta czy gminy. A jeśli już planuje się zrobić grilla na balkonie warto poinformować sąsiadów kilka dni wcześniej.

img

Jerzy Kukułowicz

  Powiązane posty

  Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

  By oddać ducha i atmosferę mieszkania należy przede wszystkim zdjęcia wykonywać w świetle dziennym i pokazać pomieszczenia w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Kobieta z głową do luksusu

  Czy wiecie, że luksusowym mieszkaniom najczęściej przyglądają się kobiety? I co więcej, często wybiorą najlepsze „M”, opcję idealną,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Wynajem all inclusive

  Na czym polega wynajem all inclusive? przygotowujemy nieruchomość do wynajmu, organizujemy profesjonalną sesję zdjęciową,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Dołącz do dyskusji