fbpx

Porównaj oferty

Jak zadbać o prywatność na balkonie?

Jak zadbać o prywatność na balkonie?

Jak zadbać o prywatność na balkonie?

Balkon to miejsce służące głównie do relaksu. Powinniśmy móc tam w spokoju poczytać, posiedzieć na świeżym powietrzu czy porozmawiać ze znajomymi. W relaksowaniu może przeszkodzić nam sąsiad z balkonu obok, który właśnie rozwiesza pranie, albo starsza pani, która akurat wyszła popatrzeć co się dzieje na jej terenie. Oto kilka porad z czego stworzyć swój prywatny kącik na balkonie.

Maty

Naturalna mata na balkon powstaje z powiązanych ze sobą włókien, witek i fragmentów roślinnych. Są dostępne w różnych wymiarach, bez problemu więc dobierzmy je do balustrady na swoim balkonie czy tarasie. Maty wykonane z naturalnych materiałów są łatwe w zamocowaniu. Do balustrady przytwierdza się ją za pomocą zacisków. Należy jedynie pamiętać, by zachować odstęp od posadzki umożliwiający odpływ wody opadowej. Są też gotowe elementy narożne z naturalnych mat, o kątach 45 i 90o, co ułatwia wykończenie każdego zakątka balkonu czy tarasu. Wiklinowa mata to niedrogie rozwiązanie i łatwe w zastosowaniu. Taka mata na balkon ma efektowny, głęboki brązowo-czerwony kolor. Jaśniejsze i o grubszych elementach będą maty leszczynowe, doskonale osłaniające przed silnym wiatrem. Nadają się do zbudowania bocznych przesłon tarasowych. Lżejsza i tańsza będzie trzcinowa mata. Ozdobi go swym słomkowym kolorem. Niektóre wersje mogą mieć zachowane całe górne fragmenty roślin, dzięki czemu tworzą przesłonę podobną do trzcinowych zarośli. Podobną barwę będzie miała mata z wiotkiej rafii. Delikatniejsza w formie i o niedużym ciężarze będzie też wrzosowa mata. Prześwitująca mata tworząca subtelną przesłoną to przede wszystkim mata paprociowa. Dla amatorów solidniejszych i pełniejszych osłon polecana jest mata bambusowa. Bambus to surowiec bardziej trwały i wytrzymały niż poprzednio wymienione, odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Naturalne surowce, będą się szybko starzały. Dużo odporniejsza i trwalsza będzie mata z tworzywa sztucznego. Blendy tkane ze sztucznych włókien doskonale osłaniają przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, a także zatrzymują wiatr. Ich struktura pozwala na oddychanie tkaniny. Taka mata na balkon i taras jest odporna na blaknięcie, dzięki zwartym w tworzywie filtrom UV. Nie chłonie wody i łatwo poddaje się procesom czyszczenia. To produkt w pełni mrozoodporny, dlatego nie trzeba go demontować po sezonie ciepłym. Maty na balkon z tworzywa sztucznego produkowane są w pełnej gamie kolorystycznej. Mogą być jedno- lub wielokolorowe a nawet wzorzyste. Metalowe oczka umieszczone wzdłuż skrajnej linii blendów pozwalają na łatwe zamontowanie ich na balustradzie. Tkaninowa mata na balkon może być zastąpiona plecioną osłoną z technorattanu lub winylu. To ostatnie tworzywo doskonale imituje np. matę trzcinową, wiklinową czy bambusową. Zachowuje przy tym wszelkie atuty sztucznego tworzywa, więc jest niezwykle odporne i trwałe. Dodatkowo, w przeciwieństwie od naturalnych surowców, mata na balkon z takiego materiału nada się do mycia detergentami, co pozwala utrzymać ją w nienagannym stanie przez wiele sezonów.

Pnącza

Pnącza są idealne do stworzenia zielonej ściany odgradzającej nas od sąsiadów. Do ich hodowli używamy drewnianych lub metalowych kratek. Żeby kratki wystarczyły nam na lata elementy drewniane powinny być zaimpregnowane. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są – trzeba je zabezpieczyć powłoką antykorozyjną. Po każdym sezonie, gdy liście pnączy opadną, należy sprawdzić, czy konstrukcja nie wymaga konserwacji.

Pnącza lubią urodzajną i przepuszczalną glebę. Podlewanie pnączy na balkonie powinno być zgodne z wymaganiami gatunku lub częstsze, gdy rosną przy południowej ścianie. Szczególnie wrażliwe na przesychanie są młode rośliny. Podczas uprawy pnączy na balkonie, by ograniczyć parowanie ziemi w pojemniku, można wyłożyć go korą. Pnącza na balkon w cieniu to na przykład: bluszcz, hortensja pnąca, w półcieniu: powojniki botaniczne i wielokwiatowe, wiciokrzewy, winobluszcze. Pnącza na balkon w słońcu to miedzy innymi: milin amerykański, powojnik tangucki, róże.

Zasłony

Zawieszone wewnątrz, tuż przed balustradą, świetnie chronią przed słońcem i wścibskimi sąsiadami, dodatkowo nie przeszkadzają roślinom na balustradach. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że zawsze można zasłonić się w zależności od aktualnych potrzeb, a koszt pozawala na zmianę stylistyki nawet co sezon.

Najwięcej ofert mieszkań z tarasami znajdziesz na www.justplace.pl

Photo credit: Georgie Pauwels via Foter.com / CC BY

Teksty źródłowe: http://www.wymarzonyogrod.pl/tarasy-balkony/kwiaty… http://taras-balkon.pl/mata-na-balkon-oslona-balko…

img

Jerzy Kukułowicz

  Powiązane posty

  Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

  By oddać ducha i atmosferę mieszkania należy przede wszystkim zdjęcia wykonywać w świetle dziennym i pokazać pomieszczenia w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Kobieta z głową do luksusu

  Czy wiecie, że luksusowym mieszkaniom najczęściej przyglądają się kobiety? I co więcej, często wybiorą najlepsze „M”, opcję idealną,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Wynajem all inclusive

  Na czym polega wynajem all inclusive? przygotowujemy nieruchomość do wynajmu, organizujemy profesjonalną sesję zdjęciową,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Dołącz do dyskusji