fbpx

Porównaj oferty

Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

Atrakcyjnie i naturalnie


By oddać ducha i atmosferę mieszkania należy przede wszystkim zdjęcia wykonywać w świetle dziennym i pokazać pomieszczenia w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie ich położenia na planie. Najlepiej jeśli aparat znajduje się na wysokości oczu siedzącego człowieka. Do sesji warto też odpowiednio przygotować mieszkanie. W tym celu usuńmy ze wszystkich otwartych półek, stołów, biurek czy blatów drobne przedmioty, np. kosmetyki, drobne akcesoria kuchenne czy pamiątki i zdjęcia rodzinne.
Obraz pomieszczeń musi być bardzo czytelny i przejrzysty. Ponad 60 proc. użytkowników przegląda oferty na urządzeniach mobilnych. Na małym ekranie np. zestaw kosmetyków w ładnej łazience wygląda jak kolorowa plama, która nic nie wnosi, a tylko zaciemnia obraz. Warto natomiast zainwestować w cięte kwiaty, które ożywią wnętrze i dodadzą świeżości. Obraz lub plakat w ramie również może dodać uroku pomieszczeniom. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z home stagingiem. Mieszkanie powinno wyglądać atrakcyjnie, ale też naturalnie.
Jak fotografować nieruchomość na sprzedaż? Oto najważniejsze zasady dobrych ujęć wnętrz:
Aby przedstawić prawdziwe proporcje i wielkość pomieszczenia używamy standardowego obiektywu dzięki temu uzyskamy obraz z perspektywą zbliżoną do tej, jaką widzi ludzkie oko.

Dwa zdjęcia prezentują to samo pomieszczenie. Nie trudno wskazać ładniejsze- to po prawej wygląda na 1 m dłuższe, a na blacie zmieścimy więcej naczyń itp. Problem pojawia się w trakcie oglądania kuchni na żywo, bo w rzeczywistości nie jest tak przestronna, a więc w trakcie prezentacji potencjalny klient będzie rozczarowany jej wielkością. Zdjęcie po prawej przedstawia prawdziwą wielkość pomieszczenia i zostało sfotografowane obiektywem standardowym.

Staramy się fotografować przy naturalnym oświetleniu. Sztuczne oświetlenie negatywnie wpływa na kolorystykę i nie oddaje rzeczywistego stanu.

Oba zdjęcia zostały wykonane w odstępie 2 minut. Ciepłe i klimatyczne światło które na żywo nadawało salonowi przyjemnego klimatu na zdjęciu wygląda mniej atrakcyjnie i niekorzystnie wpływa na kolorystykę kanapy i ścian.


Kadrowanie: idealny kadr wykonujemy trzymając aparat na wysokości ok. 1,3 m. Obiektyw musi być skierowany przed siebie równolegle do podłogi.

Po lewej stronie zdjęcie wykonane z poziomu oczu fotografa, a po prawej aparat został ustawiony na statywie na wysokości ok 1,3 m. Galeria zdjęć mieszkania zrobionych tak jak na fotografii po prawej będzie wyglądała bardziej czytelnie i sprawi wrażenie uporządkowanej.


Aby uniknąć prześwietlenia zdjęć np. okien i najczęściej tego co jest za oknem, szczególnie w słoneczny dzień to korzystamy z technologii HDR (High Dynamic Range).

Zdjęcie po lewej jest wykonane klasycznie. Po prawej z użyciem HDR. Wystarczy zwrócić uwagę na firany, drzewo za oknem i kolor nieba.


Sesja powinna stworzyć pełną całość i pozwolić klientowi na orientację, gdzie znajdują się poszczególne pomieszczenia. Do zamieszczenia oferty na portalu z ogłoszeniami idealnie nadaje się format zdjęcia poziomy. Jeżeli oferta ma pojawić się na Facebooku, jej format może być dowolny. Z kolei Instagram wspiera format pionowy i kwadratowy.


Do wykonania zdjęć pomieszczeń najlepiej wykorzystać lustrzankę, statyw i komputer z oprogramowaniem do obróbki. Aparat powinien być zaopatrzony w obiektyw ze standardową ogniskową. Teleobiektyw ma zbyt wąski zakres obrazu i może pokazać tylko małe fragmenty pomieszczenia a szerokokątny z kolei nienaturalnie rozciągnie obraz. Statyw powinien być sztywny i stabilny. Zrobienie większej liczby kadrów ułatwi głowica z możliwością obrotu poziomego. Istotne jest też oprogramowanie, gdyż praktycznie każde zdjęcie bez obróbki jest niepełnowartościowe.

Najczęściej trzeba zmienić balans bieli, rozjaśnić i ożywić kolorystykę. Oczywiście dobre zdjęcia dziś można zrobić już także i smartfonem. Z roku na rok smartfon staje się coraz nawet lepszym rozwiązaniem, bo z jednej strony urządzenia te mają coraz lepszą jakość a z drugiej, dobrze współpracują z social mediami które też są świetnie wspierają naszą sprzedaż i może kiedyś się tym z Wami podzielimy

img

Jerzy Kukułowicz

  Powiązane posty

  Kobieta z głową do luksusu

  Czy wiecie, że luksusowym mieszkaniom najczęściej przyglądają się kobiety? I co więcej, często wybiorą najlepsze „M”, opcję idealną,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Wynajem all inclusive

  Na czym polega wynajem all inclusive? przygotowujemy nieruchomość do wynajmu, organizujemy profesjonalną sesję zdjęciową,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Jak sprzedać apartament w kilka dni?

  W Polsce żyje dziś około 47 tys. tzw. HNWI czyli „high net worth individuals” – osób posiadających aktywa płynne o wartości 1 mln dolarów.

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Dołącz do dyskusji