Kilka słów o dokarmianiu i przeganianiu
-
przez Jerzy Kukułowicz
- 11 lipca 2016
- Artykuły
- 0

Kilka słów o dokarmianiu i przeganianiu
W dużych miastach spotykamy je prawie na każdym kroku. Okupują gałęzie drzew, gzymsy budynków, kluczą po chodnikach, obsiadają ławki i miejskie murki. Chociaż są powodem do niekończącego się narzekania, jakoś przyzwyczailiśmy się już do ich ciągłej obecności w przestrzeni publicznej. Jednak kiedy ośmielą się wejść na nasze balkony lub tarasy przestajemy być tak wyrozumiali.
Gołąb
Pospolicie występujące ptaki, gołębie skalne (Columba livia) powszechnie znane jako „gołębie miejskie” lub „latające szczury” nauczyły się żyć w hałasie, blisko skupisk ludzkich. Czerpią z tego wiele korzyści. Z łatwością znajdują schronienie oraz pożywienie, a czasem to pożywienie znajduje je. Amatorów dokarmiania tych zwierząt nie brakuje. Nic sobie nie robią z prób odstraszania, latają, siadają i defekują tam, gdzie chcą. Gołębie sprawiają problemy zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Efekty ich działalności widać gołym okiem, wystarczy spojrzeć na chodnik, samochód, nieosłoniony balkon czy teren pod drzewem.
Zagrożenia
Nie bez powodu gołębie zyskały miano „latających szczurów”. Naukowcy potwierdzili, że ptaki te przenoszą więcej zarazków i chorobotwórczych bakterii, niż gryzonie. Obcując z nimi można nabawić się chorób żołądka i jelit. W ich odchodach odnaleziono między innymi bakterię odpowiedzialną za wywoływanie ornitozy, tzw. papuzicy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub przez wdychanie gołębich fekaliów wraz z kurzem. Miejskie ptaki często są też nosicielami obrzeżek. Są to roztocza wyglądem i zachowaniem przypominające kleszcze. Ich ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne.
Profilaktyka
Walka z gołębiami nie ma sensu jeśli, świadomie lub nie, sami je zachęcamy żeby do nas przylatywały. Musimy usunąć niepotrzebne meble ,sprzęty i pudła zalegające na balkonie gdyż gołębie lubią robić w takich miejscach gniazda. Nie można zostawiać niedojedzonych posiłków na balkonie. Dokarmianie gołębi skutkuje oczywiście zwiększaniem ich ilości. Pierwszego dnia damy trochę ziaren jednemu, drugiego dnia przylecą 2, a po tygodniu 20.
Jak je odstraszyć
Kolce i Siatka
Skutecznymi sposobami jest montaż specjalnych kolców, które uniemożliwiają ptakom osiadanie na parapecie lub balustradzie balkonu (mają one tępe końce i nie ranią ptaków) oraz zamontowanie na balkonie specjalnej siatki która chroni cały balkon. Jednak nie polecam tych opcji gdyż nie wyglądają nadto estetycznie i zabierają przestrzeń użytkową.
Specjalne środki chemiczne
Płyny i spryskiwacze regularne stosowanie mogą przynieść pozytywne efekty. Często bywają jednak niebezpiecznie dla zdrowia ptaków.
Podobizny lub odgłosy ptaków drapieżnych
Popularne są drewniane lub plastikowe kruki i sokoły. Wydaje się, że jest to względnie skuteczny sposób, jednakże zwykle po pewnym czasie przestaje działać. Także odpowiednio dobrany dźwięk daje efekty, gdy puszczamy go systematycznie. Niestety może się okazać równie irytujący, jak same gołębie.
Kot
Nic tak nie odstraszy gołębi jak ich naturalny wróg. Futrzak czający się w pobliżu parapetu wystraszy wszystkie ptaki i po pewnym czasie przestaną nawet podlatywać. Zwróćcie jednak uwagę by odpowiednio zabezpieczyć balkon oraz okna. W pogoni za ofiarą kociak może wyskoczyć, a niestety, nie zawsze spada na cztery łapy.
Dla tych co i tak chcą je dokarmiać
Gołębie powinno się dokarmiać tylko zimą, gdy trudno im znaleźć jakikolwiek pokarm. Należy pamiętać że nie wszystko co jest zdrowe dla ludzi będzie dobre dla ptaków. Dokarmianie specjałami z domowych kuchni, takimi jak spleśniały chleb, ryż, czy ziemniaki może zaszkodzić ptakom, a nawet spowodować śmierć. Ptaki mogą jeść wysuszone białe pieczywo, pokrojone w drobną kostkę i niespleśniałe ,płatki owsiane lub różnego rodzaju ziarna. Do dokarmiania powinniśmy wybrać miejsca ustronne, gdzie ptaki nie przeszkadzałyby. Jeśli już zdecydujemy się dokarmiać gołębie, powinniśmy to robić regularnie do końca zimy.
Najwięcej ofert mieszkań z tarasami znajdziesz na www.justplace.pl
Photo credit: illuminaut via Foter.com / CC BY-NC-SA
Teksty źródłowe:http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/-warto-zobaczyc-…
Dołącz do dyskusji