fbpx

Porównaj oferty

Zioła na balkonie

Zioła na balkonie

Zioła na balkonie

Zioła, używamy ich do wielu potraw, wykorzystujemy w lecznictwie i kosmetyce, mogą też zastąpić rośliny ozdobne. Ich uprawa to łatwe zajęcie, które nie zajmie nam dużo czasu a może przynieść wiele korzyści. Zanim jednak postanowimy je hodować musimy przygotować dla nich odpowiednie warunki. Poniżej kilka porad jak urządzić ziołowy ogródek na balkonie.

Wybór ziół

Przed pójściem do sklepu powinniśmy zadać sobie pytanie: po co chcemy uprawiać zioła?
Pierwszym i chyba najważniejszym powodem jest ich zastosowanie jako dodatku do potraw. Stąd przed założeniem ustalmy jakich ziół najczęściej używamy. Nie ma bowiem sensu kupować i pielęgnować na przykład cząbru, z którym nie będziemy wiedzieli, co zrobić.
Ważnym argumentem przy wyborze roślin do zielnika są ich właściwości lecznicze – mogą być pomocne przy walce ze stresem, z problemami trawiennymi czy przeziębieniem. Na trawienie na pewno doskonale wpływa kolendra, rozmaryn, szałwia, tymianek, piołun, mięta, lubczyk. Z kolei działanie uspokajające ma lawenda czy melisa. Możemy też wysiać na przykład nagietki. Ich kwiaty mają działanie przeciwzapalne. Warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne i zapachowe ziół. Niektóre z nich mają na tyle piękne kwiaty, iż mogą one konkurować z niejednym kwiatem ozdobnym. Inne gatunki warto z kolei uprawiać dla ich aromatu który rozchodzi się po całym balkonie. Z popularnych i łatwo dostępnych ziół ze względu na walory estetyczne i zapachowe na pewno warto wyróżnić estragon, lawendę i szałwię.

Sadzonki czy nasiona?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od poziomu Waszej cierpliwości. Osobom początkującym radzę kupić sadzonki ziół. Wybierając sadzonkę oglądamy ją dokładnie z każdej strony w poszukiwaniu zmian chorobowych i szkodników. Szczególnie łatwo możemy przynieść do domu przędziorki – są to malutkie pajączki (roztocza) a ich obecność charakteryzuje się małymi pajęczynkami i białymi kropkami na liściach. Warto też wyjąć bryłę korzeniową z doniczki. Ta powinna być zwarta, ładnie ukorzeniona. Ziemia powinna być lekko wilgotna, nie przesuszona. Sama roślina powinna mieć ładny, zdrowy wygląd i odpowiednie dla gatunku ubarwienie. Przy wysiewaniu nasion dla większości gatunków czas na to zaczyna się w połowie lutego i trwa do drugiej połowy kwietnia. Kupując nasiona w sklepie zwróćcie uwagę na ich datę ważności – wiadomo, im dłuższa tym lepiej. Na każdej saszetce z nasionami powinna być informacja kiedy dokładnie je siać.

Miejsce

Musimy wybrać miejsce jak najlepiej nasłonecznione, ciepłe i osłonięte przed wiatrem. Tylko niektóre gatunki (np., melisa, lubczyki mięta) wolą ocienione stanowiska. Wynika to z faktu, że większość ziół pochodzi z z klimatu śródziemnomorskiego.

Wybór donicy i gleba

Zioła w donicy to dobre rozwiązanie. Ziołowe grządki często wyglądają niechlujnie. Uporządkowanie ich w doniczkach, doda im wiele uroku. Ponadto, doniczkę łatwo jest przestawić do domu na czas zimowy. Większość gatunków nie potrzebuje donicy głębszej niż 20 cm. Zdarzają się jednak gatunki o długich korzeniach, takie jak koper czy wawrzyn, które będą wymagać większego pojemnika. Podłoże nie powinno być zbyt ubogie, zdecydowanie jednak wystarczy ziemia uniwersalna, która dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym. Warto umieścić drenaż czyli warstwę na dnie doniczki, usypaną z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki niej nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu.

Podlewanie

Każdy gatunek ma swoje preferencje. Są zioła sucholubne takie jak oregano, macierzanka i lawenda, oraz takie, które lubią wilgoć – jak melisa i mięta. Najlepiej jest jednak znaleźć złoty środek i podlewać rośliny z umiarem, nie dopuszczając ani do przesuszenia ani do przewilgocenia.

Wymagania i zastosowania popularnych ziół

Rozmaryn – gatunek wymagający dużej ilości światła i ciepła oraz większej donicy. To świetna przyprawa dla wielu dań. Poprawia apetyt, a napar ma zastosowanie antydepresyjne.
Mięta– jeden z nielicznych gatunków, które lepiej czują się na zacienionych stanowiskach. Należy ją intensywnie podlewać oraz przycinać – dzięki czemu chętnie będzie się rozkrzewiać. Jest dobrym dodatkiem do dań – nie tylko na słono, ale również na słodko. Napar z mięty pomoże kobietom w ciąży w porannych nudnościach.
Tymianek – bardzo światłolubna roślina. Ma swoje zastosowanie w zwalczaniu chorób dróg oddechowych, napar działa wykrztuśnie, oraz dobrze niweluje nieświeży oddech. Kąpiel w tymianku pobudza krążenie i działa jak dobry i drogi krem, bo świetnie regeneruje skórę.
Pietruszka – wszystkim dobrze znany dodatek do zup, kanapek, sosów i wielu innych potraw. Bardzo wytrzymała – nie boi się chłodu – dobrze więc nadaje się na balkon. Źródło witaminy C, ma również działanie oczyszczające.
Bazylia – miłośniczka słońca, ciepła i umiarkowanego podlewania. Oprócz znanych nam walorów smakowych, posiada również lecznicze – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Oregano – inaczej lebiodka. Dość wymagająca roślina światłolubna. Będzie idealnym dodatkiem wielu potraw.
Melisa – intensywnie pachnąca roślina, która lubi systematyczne podlewanie. Dobry dodatek do deserów. Znane są również jej uspokajające właściwości.
Lawenda – bardzo lubi mocno nasłonecznione stanowiska i ziemię bogatą w wapń – nie toleruje kwaśnej gleby. Zasuszona, w woreczku wprowadzi aromat świeżości do naszej szafy, kąpiel w lawendzie skutecznie nas zrelaksuje, a żywa będzie ciekawym, fioletowym akcentem dla naszego wnętrza.
Najwięcej ofert mieszkań z tarasami znajdziesz na www.justplace.pl

Photo credit: Bekathwia via Decorators Guru / CC BY-SA

Teksty źródłowe: http://dom.trojmiasto.pl/Czas-na-domowy-zielnik-n9… http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/artykuly-domowy-… http://www.slonecznybalkon.pl/2013/02/ziola-na-bal…

img

Jerzy Kukułowicz

  Powiązane posty

  Jak zrobić zdjęcia które szybko sprzedadzą Twoje mieszkanie?

  By oddać ducha i atmosferę mieszkania należy przede wszystkim zdjęcia wykonywać w świetle dziennym i pokazać pomieszczenia w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Kobieta z głową do luksusu

  Czy wiecie, że luksusowym mieszkaniom najczęściej przyglądają się kobiety? I co więcej, często wybiorą najlepsze „M”, opcję idealną,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Wynajem all inclusive

  Na czym polega wynajem all inclusive? przygotowujemy nieruchomość do wynajmu, organizujemy profesjonalną sesję zdjęciową,

  Kontynuuj czytanie
  przez Jerzy Kukułowicz

  Dołącz do dyskusji